Bank Gospodarki Żywnościowej – BGŻ

Początki Banku Gospodarki Żywnościowej to początkowe lata ubiegłego wieku. Wtedy to, dokładnie w 1919 roku został utworzony Polski Bank Rolny. To właśnie ta instytucja , po połączeniu z Centralnym Związkiem Spółdzielni Oszczędnościowo – Pożyczkowych stała się Bankiem Gospodarki Żywnościowej. Oczywiście w czasach realnej komuny sytuacja banku była inna, był po prostu instytucją państwową. Po zmianie ustroju politycznego niezbędne były zmiany w strukturze i działaniu banku. Rezultatem tych zmian było przekształcenie banku w spółkę akcyjną. Stało się tak w 1994 roku.

Dziś Bank Gospodarki Żywnościowej jeszcze bardziej dopasował się do warunków rynkowych. Dowodem jest chociażby wprowadzenie bankowości elektronicznej. Cały czas jednak znaczną część akcji banku posiada Skarb Państwa. Od 2008 roku pakiet większościowy jest w rękach grupy Rabobank i to ich przedstawiciele posiadają większość na walnym zgromadzeniu.

Kredyty i pożyczki oferowane przez Bank Gospodarki Żywnościowej, to nowoczesne i dopasowane do potrzeb klientów produkty bankowe. W swojej ofercie bank posiada ich bardzo dużo a uwagę zasługuje znaczna część z nich. Przykładem niech będzie pożyczka „tu i teraz”. Ten ciekawy produkt bankowy dzieli się na dwa typy: pożyczkę na dowolny cel i pożyczkę konsolidacyjną. Każda z nich kusi niskim oprocentowaniem i minimum formalności. Zaletą jest też maksymalna wysokość pożyczki. Zgodnie z zasadami banku wysokość pożyczki jest ogranicza wyłącznie zdolnością kredytową pożyczkodawcy.  O kosztach pożyczek tak naprawdę nie trzeba czytać. Można je sprawdzić używając dostępnego na oficjalnej stronie WWW kalkulatora kredytowego, dzięki którym szybko dowiemy się jakie koszty pożyczki poniesiemy, należy jednak wiedzieć, że kalkulator nie musi uwzględnić wszystkich wymaganych kosztów. Porównując obie pożyczki od razu jednak nasuwa się jeden minus: analizując wysokość kosztów pożyczka na każdy cel jest tańsza, a konsolidacyjna droższa. Jest to dla mnie niezrozumiałe i zmusza do uciekania się do salomonowego wyjścia, czyli konsolidowania kredytów tańszą pożyczka na każdy cel.

Poza tym, drobnym niedopatrzeniem, o ofertach pożyczkowych oferowanych przez Bank Gospodarki Żywnościowej nie można powiedzieć nic złego. Są takie jak być powinny, nie posiadają ukrytych kosztów, a dobry, po części państwowy bank jest gwarancją odpowiedniego podejścia do klienta. Warto się o tym przekonać.

VN:F [1.9.11_1134]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)
Bank Gospodarki Żywnościowej - BGŻ, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *