Pożyczki prywatne – co to takiego?

W naszym życiu zdarzają się nieprzewidziane wydatki, gdzie pilnie potrzebujemy gotówki. W sytuacji, gdy nie posiadamy zdolności kredytowej i nie możemy udać się do banku po kredyt, rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki prywatne. Ponadto, jest to rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy figurują w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie przechowuje się przez pięć lat, informacje o zaleganiu ze spłatami  klientów banków.

Pożyczki prywatne to forma pożyczania pieniędzy od osób fizycznych, na czas określony w umowie. Pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel.
Pożyczki takie najczęściej są zaciągane przez osoby, które nie chcą zaciągać bardzo wysokich kwot pieniężnych w bankach.

Pożyczki prywatne zabezpieczone są zazwyczaj umową cywilno – prawną, bądź wekslem, a procent ustalany jest indywidualnie, najczęściej jednak oprocentowanie określane są w skali rocznej.
Warto dodać, że wszelkie umowy cywilno – prawne powinny być dokładnie czytane, abyśmy podpisując je, mieli świadomość czasu trwania umowy, oprocentowania, raty do spłacenia (konsekwencji za opóźnienie w spłacaniu rat), prowizji, zabezpieczeń.

W umowie cywilno – prawnej należy precyzyjnie określić termin spłaty pożyczki, gdyż jest to umowa zawierana na określony czas. Choć w kodeksie cywilnym nie ma żadnego terminu na jaki powinna być zawarta umowa pożyczki, to bezsprzecznie musi być ona zawarta na czas określony. Natomiast precyzyjnie określić ów czas muszą strony, które taką umowę zawierają, zależy to wyłącznie od ich woli. Bywa jednak, że w umowie jest zapis mówiący o tym, że termin spłaty pożyczki może zostać przedłużony za pisemną zgoda obu Stron.

A jakie należy spełniać warunki, aby uzyskać pożyczkę prywatną?
Aby uzyskać pożyczkę prywatną, należy być osobą pełnoletnią, legitymować się polskim obywatelstwem, musimy także udowodnić, że będziemy w stanie spłacić pożyczkę. Takim dokumentem mogą być regularnie opłacane rachunki lub roczne rozliczenie zeznania dochodowego PIT.

Zagrożenie związane z pożyczkami prywatnymi

Niestety, pożyczki prywatne kryją za sobą zagrożenia. Nieuczciwi pożyczkodawcy proponują wpłacanie różnych sum pieniężnych przed otrzymaniem takiej pożyczki (opłaty przygotowawcze, wstępne itp.), po czym wszelki ślad po nich zanika. Kwoty jakie pobierają nieuczciwi pożyczkodawcy na poczet opłaty wstępnej, mogą być różne od 300-500 zł, jednak takich ofert należy się bezwzględnie wystrzegać.

Pożyczki prywatne na weksel

Przyjęło się twierdzić, że pożyczki pod weksel są stosunkowo ryzykownym przedsięwzięciem dla pożyczkodawcy. Z czego to wynika? Okazuje się bowiem, że w praktyce możemy mieć problemy z odzyskaniem pożyczonej kwoty. Wynika to z tego, że egzekwowanie pożyczonej kwoty na drodze sądowej, jest możliwe tylko wtedy, gdy pożyczkobiorca posiada jakiś majątek lub dochód, gdyż tak stanowi prawo.

Dla pożyczkobiorcy to też niezbyt komfortowa sytuacja, gdyż mogą się natknąć na wiele niekorzystnych zapisów w umowach wekslowych (deklaracjach wekslowych), toteż należy z ogromną starannością czytać wszystko co podpisujemy. Jak wiadomo, weksel jest umową spisaną na gruncie prawa wekslowego, w formie „otwartej”, a to oznacza, że do takiej umowy może przystąpić każdy w takim charakterze, w jakim złoży na wekslu swój podpis. Pamiętajmy jednak, że wystawienie weksla wiąże się z podjęciem poważnego zobowiązania, które musimy wykonać.

Do takiej deklaracji wekslowej lub umowy wekslowej składa się także weksel in blanco (weksel niezupełny). Weksel in blanco może to być blankiet, na którym widnieje tylko podpis dłużnika wekslowego, ale któremu brakuje wszystkich elementów ustawowych. Weksel niezupełny to także taki, któremu brakuje co najmniej jednego elementu ustawowego, jednak jest na nim podpis.

Bywa, że w umowie wekslowej (deklaracji wekslowej) zawarty jest zapis mówiący o dużych karach, za każdy dzień zwłoki w spłacaniu należności.

Weksel jest więc papierem wartościowym, który potwierdza zobowiązania osób, które go podpisały. Natomiast posiadacz weksla jest osobą uprawnioną do realizacji praw majątkowych wskazanych na wekslu.

Pożyczki prywatne (społecznościowe)

meżczyzna przez laptopem
Osoby będące w trudnej sytuacji materialnej, a myślące o pożyczce, powinny wziąć pod uwagę pożyczki prywatne, które możemy zaciągnąć poprzez portale społecznościowe (serwisy social lending).
Serwisy takie służą do pośrednictwa – tutaj osoby fizyczne pożyczają sobie pieniądze. Każdy, kto ukończył 18 lat i posiada obywatelstwo polskie może zarejestrować się w takim serwisie społecznościowym, i pożyczyć lub zainwestować swój kapitał (gotówkę).

Po zarejestrowaniu, użytkownik, który chce pożyczyć innej osobie fizycznej pieniądze, podaje kwotę jaką chce pożyczyć oraz przedstawia warunki (zasady) na jakich ma się to odbyć. Po ustaleniu szczegółów (kwota, procent, okres spłaty) spisuje się umowę cywilno – prawną.

Korzyści jakie wynikają z pożyczek typu „social lending” to przede wszystkim dużo niższe oprocentowanie niż w bankach ( dla pożyczkobiorców). Z kolei dla pożyczkodawcy rodzi się możliwość zainwestowania kapitału na wyższym procencie niż w banku. Wszystko to, odbywa się oczywiście bez udziału instytucji finansowych.
To także doskonała transakcja dla tych z nas, którzy cenią sobie czas, gdyż transakcję załatwimy w ciągu kilkunastu minut, przez Internet.
Przykładem doskonale funkcjonującego serwisu, który umożliwia udzielanie i otrzymywanie pożyczek, bez pośrednictwa banków – jest serwis www.Kokos.pl

Serwis ten jest profesjonalnym miejscem do zawierania umów pożyczki przez Internet, toteż nie ma tutaj typowych zagrożeń związanych z pożyczkami prywatnymi od osób fizycznych (prywatnych). Oferta serwisu jest przejrzysta i czytelna, a obsługa prosta.

Pożyczkodawca (inwestor) rejestrując się w serwisie pożyczek społecznościowych, dokonuje starannej selekcji osób, którym chce pożyczyć gotówkę. Wszystkie dane pożyczkobiorcy można zweryfikować w serwisie, gdyż pożyczki społecznościowe udzielane są na zasadzie aukcji, a to oznacza, że można sprawdzić jaki rating (liczba gwiazdek) ma potencjalny pożyczkobiorca. Można także przeczytać komentarze od innych użytkowników serwisu o danym pożyczkobiorcy. Ważna jest także historia spłaconych pożyczek, zatem na wiele sposobów można sprawdzić potencjalnego pożyczkobiorcę.

Zatem rynek social leding (pożyczek społecznościowych) wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze spłata kredytów w bankach. Natomiast dla inwestorów (pożyczkodawców) jest to szansa na zainwestowanie kapitału.

VN:F [1.9.11_1134]
Ocena: 7.2/10 (liczba ocen: 6)
Pożyczki prywatne – co to takiego?, 7.2 out of 10 based on 6 ratings

10 komentarzy

  1. Jak pożyczki prywatne to tylko z Internetu i to ze sprawdzonego miejsca. Mam dwie pożyczki za pośrednictwem Kokosu i jestem prawie zadowolony. Dlaczego prawie? Zbyt długo trzeba czekać na zebranie odpowiedniej liczby inwestorów, a w wielu przypadkach nie ma się na to szans. Początki były bolesne. Weryfikacje i naprawdę miałem już tym rzucić, gdy szczęście się uśmiechnęło i kilku inwestorów zaryzykowało pieniądze (na czym zarobili). Pożyczki prywatne nie muszą być droższe niż w banku – druga pożyczka była już na podobnych % jak oferty banków. Trzecia może będzie tańsza.

  2. To zależy od tego, kto jak podejdzie do sprawy. Ja akurat chciałbym dobrze i szybko zarobić. Uważam, że takie osoby, które chcą pożyczać poza bankiem powinny liczyć się z wyższymi kosztami. Ja przecież mogę zostawić pieniądze w bezpiecznym banku:)

  3. Ja już wiele razy pożyczałem pieniądze prywatnie i nie było żadnych problemów.Po prostu trzeba rozmawiać, a nie pożyczać „na oślep. Nie wyjmujcie pieniędzy z portfela, jeśli nie macie gwarancji spłaty pożyczki. Zawsze spisujcie umowy na papierze,to nic nie boli!

  4. To, że figrujemy w BIK, to nic złego – niech Redakcja nie wprowadza w błąd. Kwestia dotyczy tego, czy są to informacje dobre czy złe, o naszych kredytach. Prywatnie pożyczanie pieniędzy bardzo często źle się kończy, bo pożycza się niewłaściwym osobom. Ktoś kto pracuje, od czasu do czasu, na pewno nie odda nam w terminie. Nie mówię, że tylko umowa o pracę, to wtedy, gdy pożyczamy na dłużej. Umowa o dzieło wystarczy przy bardzo małych pożyczkach i to z niemal natychmiastowym terminem spłaty, góra 3 miesiące.

  5. Prywatne pożyczki są bardzo dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że pożyczamy od poważnych osób. Ja pożyczyłam od znajomego, a on już po tygodniu chciał żebym oddała. To jest poważne? Wcześniej tłumaczyłam, w jakiej sytuacji jestem, to on „tak wszystko świetnie rozumiał…”. A potem chyba za dużo filmów się naoglądał! Mnie i mojej rodziny nie będzie straszył, na szczęście podpisaliśmy umowę – z mojej inicjatywy!

  6. Kiedyś ludzie pożyczali sobie pieniądze i nie było żadnych problemów! Teraz cały czas o czymś słychać! O co tu chodzi? Myślę, że ludzie wzajemnie stracili wiarę w siebie i stąd te problemy. Ten co pożycza już podejrzewa, że będą problemy ze spłatą. Ten, który pożyczył już wie, że będzie „nękany”. Jaki to ma sens? Może lepiej wcale sobie nie pożyczać? Tylko czy bez pożyczania pieniędzy od innych można żyć?

  7. Ja bym nawet z najlepszym przyjacielem podpisał umowę, bo każdy może oszukać! Mnie oszukał przyjaciel z dzieciństwa, więc…uważajcie! Dość często nasi przyjaciele wykorzystują właśnie to, że się długo przyjaźnimy! Potem powiedzą, „przecież wiesz, że nie mam pracy” itp. Co odpowiedzieć? „Tak dam Ci pieniądze w prezencie”. Lepiej nie stawiać się w takiej sytuacji! Przyjaciel na pewno zrozumie to, że chcemy podpisać umowę i zabezpieczyć nasze interesy. Przecież to, że mu brakuje pieniędzy nie oznacza, że nam też ma zabraknąć!

  8. Pilnie potrzebuje pożyczki prywatnej od osoby prywatnej na weksel lub umowę cywilno prawną w kwocie 10.000 tys.zł. oddam 20.000 tys.zł. na okres 24 miesięcy warunki do uzgodnienia.Pożyczki potrzebuje na rozszerzenie działalności gospodarczej.Kontakt warszawa pilnie.e mail charlinski@o2.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *